W tej części także zajmiemy się analizowaniem czynników, które wpływają na fakt, iż niektóre z powstających nieruchomości to tzw. tanie domy, a inne powodują, że ich właściciele sięgają coraz głębiej do kieszeni.
Tanie domy – konstrukcja ma znaczenie
W naszym kraju najczęściej domy stawia się za pomocą cegieł lub pustaków. Inne materiały dopiero zyskują na popularności. Takie podejście ma wpływ na koszt całkowity przeprowadzanej budowy.
Przykładowo budowa pod klucz domu tradycyjnego jest znacznie droższa od domu stalowego. Konstrukcja szkieletowa, drewniana czy stalowa pozwala na szybie stawianie konstrukcji nośnej i znaczne skrócenie czasu trwania budowy, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów. Dlatego warto zastanowić się i przeanalizować jaki rodzaj domu jest dla nas optymalny. Tanie domy powstają w sposób przemyślany i zorganizowany.
Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń
Jeżeli nasz projekt jest dobrze przemyślany – powinien zawierać funkcjonalny układ pomieszczeń. W budynku, który ma optymalny układ pokoi, stosuje się mniejszą ilość pionów instalacyjnych czy wentylacyjnych, co ma wpływ na ilość użytych materiałów, koniecznych kominów oraz wywietrzników.
Natomiast budowa pod klucz domów ze skomplikowanym rozkładem pomieszczeń jest kosztowna i czasochłonna.
Zwarte konstrukcje zapewniają także oszczędności w w późniejszym czasie, gdy łatwiej będzie zadbać o odpowiednie ogrzewanie oraz izolację budynku. Pamiętajmy, że tanie domy to także takie, które pozwalają na ograniczenie kosztów utrzymania takiej nieruchomości.
Tanie domy a nowoczesne instalacje
Zastosowanie innowacyjnych technologii takich jak:
- kolektory słoneczne – zamieniają energię słoneczną na elektryczną,
- przydomowe oczyszczalnie ścieków – odzyskują wodę do celów gospodarczych,
- inteligentne rozwiązania do zarządzania energią – obniżają rachunki za elektryczność,
- ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy alternatywnych źródeł ciepła, np. geotermia,
pozwala na uzyskanie nie tylko optymalnego klimatu oraz komfortu termicznego, ale także znaczących oszczędności związanych z wysokością rachunków.
Tanie domy często wyposażane są w zaawansowane systemy wentylacyjne, instalacje energii odnawialnej oraz instalacje zapewniające właściwy mikroklimat.
Zastosowanie przy robotach wykończeniowych ciekawych rozwiązań małej architektury także spowoduje, że staną się one tańsze i nie nadwyrężą przewidzianego budżetu.
Wykańczanie taniego domu również może okazać się wyzwaniem. Stosowanie najprostszych typów elewacji często znakomicie zastępuje skomplikowane i wymagające zaawansowanego montażu nowoczesne systemy.
Jeżeli komuś zależy, by jego budowa pod klucz okazała się naprawdę tania, może zrezygnować z drogich rozważań i stosować alternatywne metody, np. zamiast stawiać garaż można zainstalować wiatę garażową.
Starając się zatem o tani dom, należy realizować optymalnie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych projekt, stosować zróżnicowane materiały oraz przygotować dokładny kosztorys.