Domy ze stali

Decydując się na budowę domu, musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jaką konstrukcję chcemy wykorzystać? Jest to bardzo ważne, gdyż nasz wybór przekłada się na bezpieczeństwo i funkcjonalność budynku. Współczesny przemysł budowlany oferuje nam wiele możliwości – domy z cegły, betonu, drewna, a także modne ostatnio w Białymstoku domy ze stali.

Nowocześnie i funkcjonalnie konstrukcje stalowe

Choć stal może się niektórym kojarzyć z supermarketem albo halą sportową, jest to materiał z powodzeniem wykorzystywany także w budowie domów. Domy szkieletowe są u nas wciąż nowością, jednak w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, stały się już nowym standardem. Szczególnie chętnie korzystają z tego rozwiązania mieszkańcy terenów zagrożonych tsunami i huraganem. Specyficzna konstrukcja domów szkieletowych sprawia, że pochłaniają one część fali uderzeniowej, dzięki czemu budynek nie zachowuje się jak przeszkoda i nie ulega zniszczeniu.

Jak powstają profile stalowe?

Wszystkie technologie budowy stosowane w Polsce wykorzystują profile zimnogięte, ponieważ gwarantują one precyzyjny montaż, a jednocześnie są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Powstają one przy zastosowaniu wysokogatunkowej, ocynkowanej ogniowo stali konstrukcyjnej (klasa 280 i 350). Zabezpieczone pod kątem korozji profile często są również kryte powłoką lakierniczą.

Proces projektowania stalowego szkieletu jest sterowany komputerowo, dzięki czemu każdy etap prac przebiega z zachowaniem najwyższej precyzji. Pozwala to uzyskać elementy konstrukcyjne o parametrach w pełni zgodnych z zakładanymi. Tym samym, budowa domu przebiega bez komplikacji związanych z niedopasowaniem komponentów lub różnicami materiałowymi.

Końcowy wygląd domu

Budownictwo w systemie szkieletowym gwarantuje dużą elastyczność projektową, zawierającą się w granicach:

  • 4 kondygnacji,
  • ścian o wysokości 6 m,
  • stropów o rozpiętości 24 m.

Konstrukcja stalowa daje szeroki wybór rodzaju elewacji, od surowców naturalnych, takich jak kamień czy drewno, po nieco bardziej nowoczesne rozwiązania w postaci płyt metalowych. Zwłaszcza te ostatnie cechują się korzystną proporcją ceny do jakości i stanowią dobrą propozycję dla wszystkich poszukujących oszczędności.

Wybór konstrukcji domu to kwestia indywidualna, gdyż każdy ma inne priorytety. Podejmując decyzję, warto kierować się przede wszystkim faktami i realnymi możliwościami danego projektu, a nie utartymi przekonaniami co do tego, jaki dom jest najlepszy.