Stalowe konstrukcje nośne stosowane są w budownictwie przemysłowym powszechnie i od bardzo dawna. Unikalne właściwości ażurowych szkieletów – wysoka wytrzymałość z relatywnie niewielką wagą, niska cena i trwałość, w połączeniu z łatwością i szybkością montażu sprawia, że hale produkcyjne i każdy rodzaj magazynu, budowane są wyłącznie w tej technologii. Jest ona tak atrakcyjna, że od kliku lat, jak grzyby po deszczu powstają domy stalowe.
Kluczowa właściwość domów stalowych
Pieniądze są ważne. Również dla inwestora i jednocześnie właściciela przyszłego domu. Koszty jego utrzymania oraz komfort zamieszkania winny być podstawą decyzji, jaki dom wybudować, by eksploatacja była w czołówce, ale nie na pierwszym miejscu miesięcznych wydatków. Szukając gotowych domów na sprzedaż lub decydując się na budowę domu pod klucz warto poważnie rozważyć domy stalowe, jako najlepszych kandydatów na wymarzone własne miejsce.
Jednym z najistotniejszych problemów dla każdego są koszty ogrzewania, a tempo wzrostu średniej rocznej temperatury jest nieco niższe od szybko rosnących cen energii. Z tego punktu widzenia wybór paliwa do pieca centralnego ogrzewania jest mało istotny i winien być podyktowany wygodą użytkowania: gaz sieciowy lub zbiornik z paliwem płynnym. Ważna jest więc izolacja termiczna. Pod tym względem domy stalowe są naprawdę wyjątkowe.
Skuteczna izolacja termiczna klasycznych domów z cegieł, bloczków betonowych i innych wynalazków, jest droga. Muszą być podwójnie murowane, z wewnętrzną warstwą powietrza albo posiadać dodatkową warstwę izolacyjną, zwykle styropian lub wełnę mineralną. Zupełnie inne, nawet o 60% lepsze od wartości współczynnika przewodzenia ciepła WLS styropianu (ok 0,40 W/m2°C) oferują standardowe płyty warstwowe używane do montażu domów stalowych (0,24-0,30 W/m2°C). Wynika to z niskiej przewodności cieplnej sztywnej pianki poliuretanowej używanej do wypełnienia płyt. Jest ona jednym za najlepszych izolatorów używanych w zastosowaniach komercyjnych.
Sztywna pianka poliuretanowa ma strukturę zamkniętych komórek. Absorpcja wody przez działanie kapilarne nie jest możliwa. Daje to materiałowi budowlanemu doskonałe właściwości. Twarda pianka jest odporna na starzenie, pleśń i gnicie oraz nie ma powinowactwa do plastykowanych folii. Ze wszystkich typowych materiałów budowlanych sztywna pianka poliuretanowa ma najniższe przewodnictwo cieplne, a tym samym najbardziej efektywną izolację termiczną.
Szczególnie warte podkreślenia są naprawdę niewielkie grubości płyt:
- Ściany zewnętrzne – 10 cm;
- Ściany wewnętrzne – 5 cm;
- Płyty stropowe – 15 cm;
Ich ścianki zewnętrzne wykonane są najczęściej z ocynkowanej na gorąco blachy stalowej o grubości 1,5 mm; są całkowicie odporne na starzenie i korozję, nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji.
Płyty warstwowe to nie tylko izolacja o wysokiej wydajności, ale także jedyny materiał budowlany używany do wykonania ścian i sufitów bez dodatkowej izolacji i okładziny. Precyzyjna prefabrykacja stalowej konstrukcji nośnej i samych płyt powoduje, że montaż domu stalowego jest bardzo łatwy i trwa krótko. Zamontowane elementy nie wymagają ani żadnego dodatkowego uszczelniania, ani żadnych dodatkowych powłok. Są gotowe w stanie surowym. Konieczne jest już tylko wykończenie według upodobań mieszkańców.
Inne zalety użytkowe
- Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne zwykle oznaczają podobne walory akustyczne. Płyty warstwowe mają współczynnik tłumienia dźwięku 25 dB, niezależnie od grubości pianki PUR. Do celów mieszkalnych to nie wystarczy. Jednak ze względu standardowe wyposażenie, tak skonstruowany kompozyt, otrzymuje strukturę, dzięki której osiąga się wymagane wartości izolacyjności akustycznej, co najmniej 45 dB. Gotowe domy na sprzedaż mogą być w ten sposób stawiane nawet przy ruchliwych ulicach, zapewniając mieszkańcom odpowiedni komfort akustyczny;
- Domy stalowe mają najwyższą (A) klasę bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Są niepalne. Również twarda pianka izolacyjna jest niepalna, w wysokiej temperaturze po prostu się zwęgla, nie podtrzymując ognia;
- Całe wnętrze jest, w porównaniu z innymi metodami konstrukcyjnymi, znacznie mniej skomplikowane technologicznie i montażowo, a więc szybsze w budowaniu i przez to znacznie tańsze;
- Połączenie krótkiego czasu produkcji i montażu z szybką aranżacją wnętrza, zapewnia szybki postęp budowy i oddanie budynku do użytku, cecha szczególnie ważna przy budowie domu pod klucz;
- Ponadto domy stalowe są całkowicie odporne na trzęsienia ziemi i wyładowania atmosferyczne, nawet bez dodatkowych środków.
Domy stalowe to rozwiązanie nowoczesne, łączące najlepsze cechy i właściwości różnych rodzajów budownictwa i śmiało można je nazwać innowacyjnymi. Są droższe od tradycyjnych technologii budowlanych, ale zdecydowanie tańsze w eksploatacji i po prostu ładniejsze.