W pierwszej części naszego kompendium skupiliśmy się na tym, jak powstają domy stalowe. W drugiej części przedstawimy zalety tych konstrukcji oraz prześledzimy szacunkowe koszty, jakie niesie ze sobą budowa domu pod klucz wykonanego w technologii stalowych szkieletów.
Domy ze stali – główne zalety
Domy stalowe zyskują ostatnio na popularności, zarówno na rynku amerykańskim, jak i europejskim. Podobnie dzieje się na naszym podwórku. Od kiedy firmy takie jak białostocki Stalovers produkują wysokiej jakości komponenty, coraz więcej osób decyduje się na wybór tej techniki. Kusi przede wszystkim wysoka wytrzymałość, jaką mogą pochwalić się domy stalowe, jak i atrakcyjna cena w porównaniu z bardziej tradycyjnymi metodami budowlanymi.
Inwestorzy oraz klienci indywidualni, którzy zdecydowali się na budowę domu pod klucz ze stalowych szkieletów, jako główne zalety wymieniają:
- Bardzo krótki okres budowy – budowa domu pod klucz zajmuje maksymalnie 4 miesiące,
- Wszechstronne zastosowanie – stalowy szkielet pozwala na stawianie domów, garaży oraz hal produkcyjnych,
- Znaczące oszczędności – koszty budowy, jak i utrzymania są niższe od tradycyjnego budownictwa,
- Odporność na korozję – dzięki ocynkowaniu domy szkieletowe mogą przetrwać bez potrzeby generalnego remontu nawet 50 lat,
- Łatwy i wygodny montaż wszelkich instalacji – bez potrzeby kucia i wiercenia, są one pod ścianami,
- Utrzymywanie ciepła – domy stalowe z odpowiednią izolacją zapewniają mieszkańcom komfort termiczny.
Wspomnieć należy także, o tym, iż domy takie można stawiać również w miesiącach zimowych oraz o możliwości zastosowania ekologicznych instalacji, które dbając o środowisko, jednocześnie przyczyniają się do kolejnych oszczędności, np. panele słoneczne.
Szacunkowe koszty budowy
Na cenę budowy domu pod klucz składa się kilka elementów. Pierwszym z nich jest cena samych profili stalowych. W zależności od klasy stali czy grubości ocynkowania możemy spotkać się z różnymi cenami. Warto w takie elementy zaopatrywać się u renomowanych producentów.
Drugim ważnym elementem jest koszt budowy domu. Tutaj możemy zacząć liczyć nasze oszczędności. Ze względu na krótki czas budowy oraz brak konieczności stosowania ciężkich maszyn – koszt budowy domów stalowych jest znacznie niższy w porównaniu do budowy takiego samego domu wykonanego w tradycyjnej technologii.
Firmy developerskie lub budowlane, które posiadają już doświadczenie w stawianiu tego typu budynków, działają sprawnie i nie pozwalają na niepotrzebne opóźnienia oraz straty. Koszty, jakie poniesiemy podczas takiej budowy domu pod klucz, mogą być jeszcze mniejsze, jeżeli zdecydujemy się na metodę gospodarczą i budować będziemy własnymi siłami.
W ten sposób koszt postawienia domu stalowego będzie bardzo atrakcyjny i pozwoli na stworzenie wymarzonego miejsca na ziemi, bez ponoszenia zbyt wysokich wydatków. A jeżeli już na etapie projektu uwzględnimy nowoczesne systemy, które pomagają wytwarzać i magazynować energię z odnawialnych źródeł, końcowa liczba będzie jeszcze niższa.
Domy stalowe – co warto zapamiętać
Nasze kompendium dobiega końca. Na podstawie powyższych informacji, warto pamiętać, że domy stalowe dzięki lekkiej konstrukcji są tanie w budowie. Odpowiednio zaizolowane pozwalają na spore oszczędności, a ich konstrukcja sprawia, że nie jest im straszna korozja, wilgoć oraz ekstremalne warunki pogodowe.