Domy, których szkielet wykonany jest ze stalowych elementów, stały się ostatnio bardzo popularną alternatywą dla obiektów stawianych z tradycyjnych materiałów. Domy stalowe posiadają one liczne zalety, które sprawiają, że są praktyczniejsze od tych wykonanych z innych tworzyw.
Obecnie technika ta jest bardzo popularna, stosuje się ją do stawiania rozlicznych obiektów, poczynając od domów jednorodzinnych, poprzez zabudowę szeregową, aż po hale produkcyjne i pawilony handlowe. Domy stalowe to nowoczesne i bardzo ciekawe rozwiązanie.
Domy stalowe – zalety
Jedną z głównych zalet, jaką posiadają domy stalowe, jest krótki czas trwania inwestycji oraz wiążące się z tym znaczne oszczędności finansowe. Dzięki tej technologii budowa domu pod klucz może zostać skrócona do około 3 miesięcy. Powoduje to znaczne ograniczenie wydatków związane z energią elektryczną na budowie, zużyciem wody, czy zapewnieniem odpowiedniej ochrony na placu budowy.
Kolejna duża zaleta, jaką mogą pochwalić się domy stalowe to wyjątkowa energooszczędność; są także przyjazne dla środowiska. Dodatkowo, dzięki możliwości prefabrykacji, budowa domu pod klucz w tej technologii nie jest skomplikowana.
Zastosowana do konstrukcji stal to materiał, który jest w pełni odzyskiwalny i nadający się do kolejnego wykorzystania. Jest też o wiele lżejsza niż np. drewno. Taka redukcja masy ma pozytywny wpływ na wagę konstrukcji, jej transport oraz montaż poszczególnych elementów. Stosowanie stalowych elementów wymaga użycia najnowszych materiałów ocieplających oraz technologii grzewczych.
Jak powstaje projekt – domy stalowe
Projekt domu ze stali może pochodzić bezpośrednio od producenta elementów konstrukcji nośnej, jak i od architekta pracującego na konkretne zlecenie klienta. Taki fachowiec musi dobrze znać tę technologię, wszystkie jej właściwości oraz możliwości, jakie daje zastosowanie stali.
Materiał ten pod względem przebiegu prac budowlanych nie różni się niczym od innych tworzyw. Projekt ze stalową konstrukcją nie stanowi problemu dla doświadczonej ekipy budowlanej. Stawianie tego typu konstrukcji jest prostsze i wymaga mniejszego wysiłku fizycznego.
Istota dokładności w budownictwie stalowym
Ta technika budowlana wydaje się być bardzo prosta, jednak wymaga skupienia i dokładności w czasie montowania poszczególnych elementów. Zwrócić należy przede wszystkim uwagę na takie aspekty jak:
- prawidłowe położenie warstwy izolującej – zapobiega to powstaniu mostków termicznych,
- użycie materiałów termicznych o odpowiednich parametrach – unikamy w ten sposób niepożądanej utraty ciepła,
- zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z możliwością odzyskiwania ciepła,
- montaż elementów dylatacyjnych w miejscach styku stropu, ścian i podłoża.
Wierne trzymanie się projektu oraz wykonywanie prac budowlanych przez producenta domów ze stali lub firmę, której specjalizacją jest budowa domów pod klucz w tej technologii, pozwala na stworzenie trwałego i solidnego domu.
Popularność budownictwa jednorodzinnego stale rośnie. Wiele osób poszukuje oszczędnych, przyjaznych dla środowiska oraz trwałych metod budowlanych. Najbardziej atrakcyjną z nich wydają się być domy ze stali. Są one praktyczne, dają duże oszczędności oraz pozwalają na realizowanie niecodziennych i ciekawych projektów.