Budownictwo mieszkaniowe jest istotną częścią każdej gospodarki narodowej. Zatrudnia znaczącą dla ogólnego bilansu część czynnych zawodowo, wytwarza istotny procent produktu krajowego brutto zapewnia ludziom dach nad głową. W dobie oszczędności energii i intensywnego rozwoju odnawialnych jej źródeł, zmienia się i wyraźnie ewoluuje paradygmat budowy domów.
Budowa domów energooszczędnych
Idea jest bardzo prosta. Nowo budowane domy (i remontowane stare) mają mieć konstrukcję gwarantującą znaczne obniżenie ilości energii koniecznej do ich ogrzewania. Podstawowym środkiem służącym do tego celu jest zaprojektowanie odpowiedniej ilości i jakości osłon termicznych.
Do budowy domów energooszczędnych można używać szerokiej palety materiałów termoizolacyjnych:
- Wełna mineralna w postaci płyt, mat i granulatu;
- Styropian, styropian grafitowy;
- Polistyren;
- Izolacje natryskowe (pianka poliuretanowa);
- Płyty PIR (modyfikowana pianka poliuretanowa);
- Keramzyt;
- Płyty ze sztywnej piany fenolowej;
- Folia termoizolacyjna;
- Płyty do ocieplania od środka;
- Inne płyty.
Powyższe materiały różnią się współczynnikiem λ przewodności cieplnej mierzonej w [W/( m²·°C)], masą właściwą, formą (gotowe płyty, maty, nanoszenie), wytrzymałością i oczywiście ceną. Inwestor winien z pomocą fachowego budowlańca zdecydować, jak bardzo energooszczędny dom ma powstać i jakich materiałów do tego celu należy użyć. Dzisiaj nawet domy powstające w sposób, który kiedyś nazywało się systemem gospodarczym – mogą i są budowane energooszczędnie. To właściwie standard, jednak powoli i zdecydowanie wypierany przez najnowsze rozwiązania.
Domy pasywne to prawdziwy hit konstrukcyjny
Jest to standard budynku, który jest jednocześnie bardzo wysoko energooszczędny, wygodny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Dom pasywny nie jest marką, ale koncepcją konstrukcyjną, dostępną dla wszystkich i sprawdzoną w praktyce. Dlatego dom pasywny to więcej niż po prostu energooszczędny dom.
Taki dom zużywa o 75-90 procent mniej ciepła niż prosty budynek z tradycyjnie wymurowanymi i otynkowanymi ścianami oraz nieocieplonymi stropami i dachem. Nawet w porównaniu z domem energooszczędnym zużycie energii cieplnej jest wyraźnie niższe. Ponadto, poprzez wykorzystanie źródeł energii znajdujących się w jego wnętrzu, takie jak ciepło ciała ludzi lub padające ciepło słoneczne, komfort mieszkania w domu pasywnym ulega znacznej poprawie. Specjalne okna i powłoka utrzymują ciepło w domu. Ciągły dopływ świeżego powietrza bez przeciągów zapewnia system wentylacyjny, w którym wysokowydajny odzysk ciepła (tak zwana rekuperacja) umożliwia ponowne wykorzystanie ciepła powietrza wylotowego.
Domy pasywne są sposobem na znaczne uniezależnienie się od rosnących cen nośników energii i dotyczy to każdej lokalizacji, każdego regionu oraz każdego kraju. Można je budować w dowolnym miejscu – a materiały budowlane są dostępne wszędzie. Najważniejszą zasadą jest bilans energetyczny. Standard konstrukcyjno-materiałowy domu pasywnego jest zrównoważony. Dlatego jest to wymagane decyzją Parlamentu Europejskiego z dnia 31 stycznia 2008r.i z 2011r. dla wszystkich państw członkowskich UE.
Koncepcja domu pasywnego to kompleksowe podejście do niedrogich i zrównoważonych konstrukcji. Dzisiejsze nowe budynki są tak szczelne, że samo odnawianie powietrza za pomocą nieuszczelnianych połączeń i pęknięć, nie jest wystarczające, a wentylacja okienna nie przynosi żadnych przekonujących wyników. Świeże powietrze to nie tylko kwestia komfortu życia, ale także konieczność zdrowego życia. Dlatego wentylacja domowa jest kluczową technologią dla wszystkich budynków mieszkalnych i remontów mieszkalnych w przyszłości.
Oczywiście domowe systemy wentylacyjne wymagają dodatkowych funduszy inwestycyjnych. Jeśli są zbudowane tak, aby były wysoce wydajne, zauważalnie obniżą koszty energii. Systemy wentylacyjne w nowoczesnych domach pasywnych umożliwiają ich ekonomiczną eksploatację. Decydujący jest sposób, w jaki ona działa: dzięki świeżemu powietrzu na zewnątrz powietrze i tak wpływa do każdej przestrzeni życiowej. Jeśli to powietrze przejmuje również zadanie ogrzewania – taki sposób kontrolowanego wietrzenia jest podwójnie opłacalny
Postęp technologii materiałowej i nowe koncepcje stosowane w konstrukcji sprawiają, że budowa domów jest dzisiaj nieco bardziej skomplikowana, niż bywało w przeszłości. Co prawda prefabrykacja i modułowa forma wielu elementów znacznie ułatwiają montaż, jednak warto jej realizację powierzyć wyspecjalizowanym firmom.