Jak powstają tanie domy – poradnik, część pierwsza

Każdy, kto przystępuje do budowy domu, chciałby by koszt całej inwestycji wyniósł możliwie najmniej. Chyba wszystkim marzą się tanie domy, jednak tylko niektórzy dysponują wiedzą i doświadczeniem koniecznym, by rzeczywiście ich budowa okazała się tańsza niż inne podobnego typu prace budowlane.

Tanie domy – czyli jakie?

Tani to pojęcie względne. W przypadku budowy domu możemy mówić o niskich lub wysokich kosztach takiego przedsięwzięcia, zależne jest to od kilku czynników. Tani dom powinien być budowany inteligentnie, przy użyciu nowych technologii, odpowiednich materiałów i przez odpowiedzialnych wykonawców.

Istnieją także czynniki zewnętrzne, od których bezpośrednio zależy cena postawienia danego domu. Są to przede wszystkim:

  • czas trwania budowy,
  • sposób prowadzenia prac,
  • rodzaj projektu,
  • rodzaj konstrukcji stawianego budynku,
  • funkcjonalność,
  • planowane instalacje,
  • roboty wykończeniowe.

Wszystko to decyduje o ostatecznej wartości budowy. Niemal każda decyzja może przesądzić o tym, jakie koszty będziemy musieli ponieść. Dlatego warto znać wszystkie możliwości i dokładnie je przemyśleć.

Czas i rodzaj budowy

Sam czas, w jakim przeprowadzane są prace budowlane, ma duże znaczenie w ostatecznym rozrachunku. Szybka budowa oznacza mniejsze koszty pracy wykonawcy, mniejsze wahania cen materiałów, jak i konieczność starania się o nowe pozwolenia. Sprawna budowa domu z wykończeniem pozwala na uniknięcie wielu nieprzewidzianych wydatków.

Wpływ na czas trwania budowy ma oczywiście rodzaj metody, jaką zdecydowaliśmy się wybudować nasz dom. Tanie domy nie powstają raczej metodą gospodarczą. By prace przebiegały sprawnie i nie ciągnęły się latami, najlepiej jest zdać się na usługi firmy budowlanej. Profesjonaliści pracują szybko, sprawnie oraz trzymają się zaplanowanego harmonogramu prac.

Z drugiej strony wiele prac możemy wykonać sami, jeżeli nie zależy nam na czasie, to metoda gospodarcza pozwoli nam na oszczędności w kwestii wynajęcia ekipy, jednak zagrożeniem może okazać się powolne tempo prac. Może ono generować dodatkowe koszty. Należy pamiętać, że istnieją prace, które wykonać mogą jedynie fachowcy, są to:

  • montaż instalacji,
  • stawianie elementów konstrukcyjnych,
  • prace izolacyjne.

Tanie domy – projekt przemyślany i skrojony na miarę

By budować tanie domy potrzebny jest odpowiedni projekt. Cena projektu w porównaniu z całkowitym kosztem budowy domu nie jest wysoka, jednak warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Tworzony na zamówienie projekt nieruchomości z nietypowymi rozwiązaniami jest droższy niż gotowy projekt kupowany u architekta.

Jest to uwarunkowane nakładem pracy, jaką architekt wkłada w stworzenie projektu. Nietypowe rozwiązania konstrukcyjne oraz indywidualne wymagania powodują, że cena projektu może być dużo wyższa niż zazwyczaj.

Niektóre firmy, które oferują innowacyjne konstrukcje, dysponują także gotowymi projektami. Tak jest w przypadku firmy Stalovers z Białegostoku. Produkuje ona szkielety stalowe wykorzystywane do szybkiego stawiania domów. Dla swoich klientów przygotowała kilka projektów, by pomóc w obniżeniu kosztów budowy własnego domu.

Dobrze jest również wybrać architekta z doświadczeniem w tworzeniu projektów wykorzystujących materiały i technologie, w jakich planujemy zbudować nasz dom. Pozwoli to na kolejne oszczędności, a budowa domu z wykończeniem przebiegnie sprawniej.

Następne sposoby na tanie domy opiszemy w drugiej części naszego poradnika.