Technologia szkieletowa staje się w naszym kraju coraz bardziej popularną metodą budowlaną. Klienci mają do wyboru tradycyjne domy z drewnianym szkieletem lub domy stalowe, gdzie szkielet wykonany jest z wytrzymałych profili stalowych.
W krajach, gdzie stawianie domów szkieletowych jest bardzo popularne od dłuższego czasu, mamy tutaj na myśli głównie USA oraz Kanadę, domy stalowe są bardzo cenione i wciąż powstają nowe.
Sprawdźmy zatem jakie cechy przemawiające za wykorzystaniem tej technologii odnajdziemy, gdy bliżej przyjrzymy się domom stalowym.
Domy stalowe – podstawowe informacje
Profile wykorzystywane do produkcji elementów montażowych domów stalowych, powstają ze stali galwanizowanej. W naszym kraju najczęściej spotyka się profile ziomnogięte, wykonywane ze stali konstrukcyjnej klasy 350 lub 280, która jest dodatkowo pokrywana powłoką ogniowo ocynowaną.
Niewątpliwą zaletą, jaką daje kompleksowa budowa domów przy wykorzystaniu stalowego szkieletu, jest możliwość stawiania wysokich, nawet 5-6-metrowych ścian. Podczas przeprowadzanego montażu stalowych elementów konstrukcyjnych wymagana jest większa dokładność niż przy metodach tradycyjnych. Jednak wyspecjalizowane firmy takie jak Stalovers z okolic Białegostoku, doskonale radzą sobie z tym zadaniem.
Konstrukcja stalowego domu
Dzięki swoim właściwościom szkielety stalowe stosuje się nie tylko do budowy budynków mieszkalnych, ale także do stawiania obiektów takich jak:
- garaże,
- hale produkcyjne,
- obiekty handlowe o dużych powierzchniach.
Dzieje się tak ze względu na dużą wytrzymałość oraz stosunkowo niską masę własną takiej konstrukcji.
Ocynkowana powłoka ochronna zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci oraz powstawaniem korozji. Gwarantuje to, że stalowe domy są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Elementy konstrukcyjne spotykane na naszym rynku najczęściej pochodzą ze Skandynawii lub od rodzimych producentów, takich jak Stalovers, który od lat już specjalizuje się w produkcji szkieletów stalowych. Dlatego możemy być spokojni o jakość oferowanych elementów domów szkieletowych.
Podczas montażu poszczególne elementy są ze sobą łączone, w ten sposób powstaje szkielet domu stalowego. Projekt, według którego powstaje taki dom, powinien uwzględniać rodzaj użytego materiału. Domy stalowe powinny być zwieńczone lekkim pokryciem dachowym, najlepiej, żeby był to gont lub blachodachówka. Przy odpowiednim wzmocnieniu można stosować także dachówki ceramiczne.
Domy stalowe doskonale pełnią funkcję budynków całorocznych. Należy tylko na etapie projektu zadbać o odpowiednie materiały izolacyjne. Większość firm, które zajmują się kompleksową budową domów stalowych wykorzystuje do izolowania wełnę mineralną. Jest ona umieszczana pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi ścianami budynku. Warto także zastosować dodatkową izolację zewnętrzną, w celu minimalizacji strat ciepła.
Domy stalowe doskonale nadają się jako podstawa do stworzenia eko-domu. Więcej piszemy o tym w artykule, pt. Dom przyjazny dla środowiska, mieszkańców i kieszeni – czy taki istnieje? O zaletach i kosztach, jakie związane są z budową domu stalowego, piszemy w drugiej części naszego kompendium.