Dom ekologiczny: zasady działania

Zapewne wielu z nas niejednokrotnie zastanawiało się, jak zmniejszyć comiesięczne wydatki związane z utrzymaniem własnego lokum. Najprostsza z możliwych odpowiedzi brzmi: zainwestować w tanie domy. Ich ogrzewanie jest w końcu o 75% tańsze niż w przypadku budynków tradycyjnych. Co leży u podstaw ekonomiczności tzw. zielonej technologii?

Proste budownictwo, niższe koszty – funkcje domu ekologicznego

Domy ekologiczne, budowane w oparciu o zasadę minimalizmu, stronią od efektownych zdobień, wielospadowych dachów czy wielokomorowej struktury. Pozwala to nie tylko na zmniejszenie kosztów samej budowy, ale także na zwiększenie efektywności zainstalowanych wewnątrz budynku elementów grzewczych. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że są to najczęściej podstawowe systemy, choćby w postaci mat podłogowych. Ich wydajność pozwala z powodzeniem utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet w sezonie zimowym.

Druga tajemnica domów energooszczędnych to właściwy układ pomieszczeń, który lokuje część mieszkalną domu od południa, natomiast część użytkową od północy. Tym sposobem pokoje z większą ilością przeszkleń ulegają naturalnemu ogrzaniu wskutek działania promieni słonecznych. Ze względu na zwartą strukturę ściany północnej, wnętrze nie ulega jednocześnie raptownemu wychłodzeniu.

Oczywiście cała konstrukcja domu ekologicznego musi być również poparta odpowiednią termoizolacją. Ściany i dach powinny być zabezpieczone warstwą ociepleń o grubości przynajmniej 20 cm, a stolarka drzwiowa i okienna charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Wnosząc tani dom, należy także pamiętać o zniwelowaniu wszelkich mostków termicznych, czyli punktów przegrody zewnętrznej o wysokiej przenikalności cieplnej.

Jeszcze nowocześniejszy dom ekologiczny

Dodatkowym udogodnieniem instalowanym w energooszczędnych domach jest rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki jej zastosowaniu powietrze wewnątrz pomieszczeń jest poddawane stałej wymianie. Tym sposobem mieszkańcy domów ekologicznych przez cały rok oddychają świeżym, niezawilgoconym i wolnym od dwutlenku węgla powietrzem. Rekuperacja mechaniczna, w przeciwieństwie do tej grawitacyjnej, wykorzystywanej w tradycyjnym budownictwie, pozwala na automatyczny odzysk ciepła. To znów prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania budynku. Rekuperatory mechaniczne mogą również służyć do ogrzewania wody użytkowej.

Analogiczne zastosowanie będą miały kolektory słoneczne, montowane na dachu budynku lub w formie wolnostojącej. Choć ich instalacja zdaje się być stosunkowo prosta, radzimy uwzględnić podobną inwestycję już we wstępnym kosztorysie prac budowlanych. Sam montaż to bowiem dopiero połowa sukcesu – równie istotne jest takie umiejscowienie kolektorów, które zapewni jak najlepsze wykorzystanie energii słonecznej. Bez fachowej wiedzy, potencjał zakupionego systemu może się zwyczajnie zmarnować.

Kolejnym przykładem nowoczesnych rozwiązań w branży energooszczędnych domów jest pompa ciepła, służąca równie kompleksowym celom, a więc ogrzewaniu wnętrz i wody użytkowej. W zależności od parametrów działki, możemy się zdecydować na pompę powietrzną, wodną lub gruntową. Choć koszt jej nabycia waha się w granicach 20 – 30 tys. zł, w miarę użytkowania powinien się on dość szybko zwrócić.

Owszem, wzniesienie domu ekologicznego będzie droższe niż budowa domu tradycyjnego o zbliżonej kubaturze, ale co najwyżej o 5%. Zważywszy, że większość wydatków związanych z ogrzewaniem wody oraz pomieszczeń można w dużym stopniu wyeliminować, inwestycja w technologię energooszczędną wydaje się być jak najbardziej zasadna. Dom tani w utrzymaniu to dom, w którym jeszcze lepiej się mieszka, a przecież to właśnie stanowi podstawowe kryterium wyboru.

Zapraszamy do ponownych odwiedzin na naszym blogu, gdzie znaleźć można wiele innych ciekawych artykułów – m.in. na temat domów wykonanych ze stali oraz cech dobrej firmy deweloperskiej.