Sposoby budowania tanich domów. Czy można zaoszczędzić?

Niejednej rodzinie marzy się własny domek z ogródkiem, ale niestety bardzo często przeszkodą nie do pokonania są kwestie natury finansowej. Budowa domu kosztuje niemało, więc nie każdego jest nań stać. Inwestorzy od dawna zastanawiają się jak obniżyć koszty budowy, tak aby większa ilość osób mogła sobie pozwolić na tego typu zakup. Wprowadzane są różne technologie budowy tanich domów — warto się nim przyjrzeć, jeśli marzy nam się własne lokum. Być może znajdziemy coś dla siebie.

Podstawowe sposoby na ograniczenie kosztów budowy to:

  • tania działka pod zabudowę,
  • atrakcyjny projekt architektoniczny,
  • technologia budowania.

Kawałek własnej ziemi – takim może być tani dom

Tak naprawdę kupując mamy do wyboru dwa rodzaje działek: budowlaną i rolną. Na tej pierwszej możemy rozpoczynać inwestycję, drugą, zanim w nią wbijemy łopatę, by wykopać fundamenty — musimy najpierw odrolnić, co dziś niestety nie jest takie proste. No, chyba że jest się rolnikiem.

Ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw niemalże uniemożliwiła nabywanie działek rolnych, ich odrolnienie i przeznaczenie na cele budowlane. Te obostrzenia dotyczą zarówno gruntów państwowych, jak i prywatnych.

Ustawodawca pozostawił bardzo wąską furtkę dla tych, którzy chcą zbudować własny dom, a nie są rolnikami. Bez problemu będziemy mogli nabyć ziemię rolną o powierzchni do 0,3 ha i po jej odrolnieniu postawić na niej dom. Jednak czy 300 arów to jest ta wielkość działki, która nas zadowala? Fachowcy uważają, że jest wystarczająca do zabudowania taniego domu. Na chwilę obecną warto rozglądać się jednak za ziemią o statusie działki budowlanej. Zaoszczędzimy sobie nerwów i choć może zapłacimy ciut więcej, to jednak mamy szersze pole do działania.

Projekt domu jako wizualizacja naszych marzeń

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że zakup projektu nierozerwalnie jest związany z kolejnym punktem z naszej listy, czyli technologią, jaką zastosujemy przy budowie. Na szczęście projektanci bardzo elastycznie starają się dopasować do wymogów rynku i z ich desek kreślarskich coraz częściej spływają projekty tanich domów, dopasowanych do ograniczonych możliwości finansowych klientów. Oczywiście to wielkość budynku, jego rozkład wewnętrzny, ilość pomieszczeń oraz materiały użyte do budowy determinują cenę, ale prawdziwą sztuką projektową jest stworzyć taki model, który będzie w pełni funkcjonalny, architektonicznie wygodny, a jego urealnienie nie przyczyni się do katastrofy naszego budżetu. Wpływ na to będą miały trzy podstawowe rzeczy: wielkość inwestycji, technologia budowania i czas realizacji.

Jak najtaniej jest budować? Firma deweloperska pomoże

Ze stosowanych w Polsce technologii warto — pod kątem oszczędności — zastanowić się nad trzema metodami:

  • tradycyjną,
  • modułową,
  • szkieletową.

Najdroższa z nich to oczywiście tradycyjna — murowana. W Polsce cieszy się ona, póki co największą popularnością, gdyż w ocenie ludzi dom z cegły jest dużo bardziej wytrzymały i „ciepły” niż pozostałe konstrukcje. Redukcja kosztów przy tego typu inwestycji możliwa jest przez kupowanie materiałów po okazyjnych cenach i w dużej mierze zależy od umiejętności ekipy budowlanej.

 

Opcja modułowa to bez wątpienia „top one” na Zachodzie. Tam praktycznie większość domów realizowanych jest w tej technologi. Zaczyna ona przenikać do Polski, ale my, jako naród wyrosły z doświadczeń „wielkiej płyty” mamy obawy przed zamieszkaniem w domu zbudowanym niejako z klocków. To, co zaczyna przekonywać do tego typu budowy, jest fakt, że pozwala ona o kilkanaście procent obniżyć koszty, a dodatkowo umożliwia bezproblemową, późniejszą rozbudowę domu.

Wreszcie — budowa szkieletowa. Domy w tej technologii budujemy w oparciu — jak sama nazwa wskazuje — o szkielet budynku, który jest odpowiednio odbudowywany i ocieplany. Do pewnego czasu taki szkielet był tworzony z drewna, ale nowością, w której specjalizuje się firma STALOVERS, są szkielety stalowe, które dają gwarancję trwałości i solidności budowli. Dodatkową zaletą takiej konstrukcji jest krótki czas realizacji, możliwość budowania dużych, otwartych przestrzeni oraz atrakcyjne warunki cenowe.

Budowa domu nigdy nie była sprawą prostą. Już sama konieczność przebrnięcia przez papierologię zniechęca, ale gdy uda nam się przez to przejść pozostaje tylko zdecydować się na konkretny plan budowy i pilnować wydatków.

Jeżeli jesteście Państwo na etapie wyboru technologii, służymy pomocą. Proszę zadzwonić do nas lub napisać, a my postaramy się pomóc. Zapraszamy też do kontaktu osobistego w siedzibie firmy w Księżynie, przy ulicy Mazowieckiej 35.