Szeregówka jako szczególna forma zabudowy

Budowa szeregówek ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Od dawna toczą się w tej sprawie spory i nie zanosi się, aby miały one wygasnąć. Dlatego warto zapoznać się z argumentami obu stron, aby móc wyrobić własne zdanie i postanowić, czy chcemy zamieszkać w szeregówce. Wszak decyzja o własnym lokum musi być starannie przemyślana. To inwestycja na lata, a do tego dość kosztowna.

Na wstępie postarajmy się zdefiniować dom szeregowy. Ktoś kiedyś bardzo mądrze powiedział, że szeregówka jest tak jakby domem jednorodzinnym w bloku. Niby mamy swój własny dom, ale poprzez wspólne ściany i zwartą zabudowę jesteśmy skazani na bliskość i ciągłą obecność sąsiadów. Oczywiście im szeregówka składa się z większej ilości segmentów, tym tych sąsiadów będziemy mieli więcej.

Co nas przekonuje do zabudowy szeregowej?

No dobrze. Przyszedł czas, abyśmy podjęli decyzję, czy chcemy zamieszkać w szeregówce. Na spokojnie przeanalizujemy na wstępie wszystkie „za”:

  • mniejsze koszty budowy szeregówek niż domów wolnostojących,
  • komfort mieszkania zbliżony do mieszkania w domu jednorodzinnym,
  • tańsza eksploatacja i konserwacja wspólna dla kilku segmentów,
  • podział domu na część rodzinną i prywatną,
  • własny, niewielki ogródek na posesji,
  • zazwyczaj bardzo korzystna lokalizacja,
  • większe poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli przyjrzymy się kosztom budowy, to już sam kosz działki jest niższy poprzez podział jej na kilka parceli. Poza tym doprowadzenie i rozprowadzenie mediów rozkłada się na wszystkie rodziny. Podobnie rzecz ma się z usługami takimi jak wywożenie śmieci, odśnieżanie, sprzątanie posesji czy też konserwacja przyłączy mediów.

Dom szeregowy to pomimo zwartej wielorodzinnej zabudowy ciągle dom, a nie mieszkanie w bloku. Zazwyczaj mamy do dyspozycji część wspólną — rodziną, a także pomieszczenia prywatne poszczególnych członków rodziny, najczęściej ulokowane na piętrze.

Bardzo dużym atutem jest kawałek własnej ziemi przed głównym wejściem, który najczęściej adoptowany jest na ogródek lub wielki trawnik. To miejsce relaksu, bezpiecznej zabawy dzieci, grillowania, czy wybieg dla psa.

Szeregówki zazwyczaj budowane są w granicach administracyjnych miast w miejscach o zadowalającej infrastrukturze drogowej i komunikacyjnej oraz zapleczu handlowym. Nie bez znaczenia jest również poczucie większego bezpieczeństwa niż w przypadku mieszkania w stojącym gdzieś na uboczu domu. No i od czego ma się sąsiadów? – zawsze można poprosić o opiekę nad naszym segmentem w momencie, gdy wyjeżdżamy na dłużej. Oczywiście wypada zrewanżować się tym samym w przyszłości.

Jakie nieudogodnienia niesie mieszkanie w segmencie?

Skoro znamy plusy budowy szeregowej, poszukajmy też minusów. Bez wątpienia należą do nich:

 

  • kłopoty związane ze wspólnym finansowaniem budowy w ramach spółdzielni kilku podmiotów,
  • brak możliwości zmian architektonicznych i dodatkowej rozbudowy,
  • ciemne pomieszczenia bez światła dziennego,
  • uciążliwe schody,
  • uciążliwe sąsiedztwo.

Kłopoty finansowe mogą pojawić się w momencie założonej spółdzielni budowlanej lub w sytuacji partycypacji w kosztach budowy u dewelopera. Wówczas brak płynności finansowej jednej rodziny może skutkować opóźnieniem, a w najgorszym przypadku — wstrzymaniem projektu.

Niestety nasz wpływ na projekt i ostateczny wygląd przyszłego domu jest praktycznie żaden. Dlatego szeregówki to budowle dla ludzi zdecydowanych, którzy po zapoznaniu się z projektem i makietą akceptują je i nie wymuszają żadnych zmian w trakcie realizacji przedsięwzięcia.

Fakt, że poszczególne segmenty stykają się ze sobą ścianami, powoduje, że w domu występują pomieszczenia bez okien. Projektanci, wiedząc o tym, najczęściej umieszczają tam korytarze, schody, spiżarnie lub łazienki i ubikacje.

Schody to również niedogodność, szczególnie jeśli trzeba pokonywać je wielokrotnie w ciągu dnia. Z drugiej jednak strony wszak ruch to zdrowie. Komfort naszego mieszkania może również popsuć uciążliwe sąsiedztwo. Dopiero po pewnym czasie rodziny „docierają się”. Wszelkie konflikty w tak małej społeczności są zbędne i bardzo kłopotliwe dla wszystkich.

A gdybyśmy jednak zdecydowali się na zamieszkanie w szeregówce?

Budowa szeregówek to domena deweloperów. Podobnie zresztą jak sprzedaż. Inną — dużo rzadszą formą, jest spółdzielnia budowlana zawiązywana przez kilka rodzin, czyli inwestorów. Firma STALOVERS od lat jako deweloper zajmuje się budowaniem szeregówek i oferuje je swoim klientom z gwarancją najwyższej jakości wykonania i konkurencyjnej ceny. Nasze szeregówki są budowlami szkieletowymi, a szkielet wykonany jest oczywiście ze stali, co przyczynia się do wzrostu wytrzymałości konstrukcji i obniżenia kosztów. Z przyjemnością zapoznamy Państwa z naszą aktualną ofertą. Wystarczy zadzwonić lub napisać, korzystając z formularza kontaktowego na stronie. Zapraszamy również do siedziby naszej firmy w Księżynie.