Na co zwrócić uwagę szukając firmy świadczącej usługi budowlane?

Znalezienie fachowców świadczących solidnie usługi w segmencie budowlanym niekoniecznie musi należeć do misji niemożliwych. Wszystko zależy od kryterium, jakie przyjmiemy oraz od określenia limitu wydatków na ten cel. Pamiętać należy, że podobnie jak na jakości materiałów budowlanych tak i na ekipie nie sposób jest zbyt oszczędzać, gdyż zazwyczaj jest tak, że za to, co dobre, dobrze trzeba zapłacić. Nawet przy dużej konkurencji na rynku, firmy sprawdzone i mające ustaloną renomę — trzymają cenę.

Kompleksowo czy metodą gospodarczą?

Rozpoczynając budowę własnego domu, zawsze możemy pójść dwiema drogami. Po pierwsze nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wszystkie prace zlecili jednej ekipie budowlane. Po drugie: równie dobrym sposobem jest wybranie kilku podmiotów. W przypadku zatrudnienia jednej firmy mamy większy spokój i nie musimy tak często bywać na budowie. Niestety za ten luksus trzeba zazwyczaj zapłacić ok 20% więcej. Kilka firm na jednej budowie to z kolei ciągły, osobisty nadzór nad prowadzonymi pracami, ich koordynacja, podejmowanie „na już” kluczowych niejednokrotnie decyzji — czy to konstrukcyjnych, czy też zakupowych.

Gdzie szukać usług budowlanych?

Najprościej rozpuścić wici wśród znajomych. Zazwyczaj ktoś kiedyś się budował lub przeprowadzał remont i może kogoś polecić albo — co nie bez znaczenia — przestrzec. Wybór z polecenia należy do jednego z bezpieczniejszych, gdyż oparty jest o czyjeś bezpośrednie doświadczenia. Poza tym możemy odwiedzić znajomych i ocenić jakość prac przeprowadzonych przez polecaną ekipę.

Jeśli akurat nie mamy nikogo, kto byłby skłonny nam doradzić, powinniśmy zainteresować się ofertami w internecie. Tu już wymagana jest duża doza ostrożności, bo wiadomo, że „papier zniesie wszystko”. Zawsze prośmy o przysłanie zdjęć z ostatnich realizacji i wszelkie możliwe — sprawdzalne referencje.

W internecie dostępne są też strony branżowe oferujące różnego rodzaju kalkulatory usług budowlanych. Korzystając z takich stron internetowych, niejako wysyłamy zapytanie o ekipę budowlaną do bardzo wielu podmiotów i po niedługim czasie możemy spodziewać się odpowiedzi z konkretnymi cenami. Po ich otrzymaniu możemy przystąpić do weryfikacji atrakcyjności i wiarygodności ofert.

Innym sposobem jest przeglądanie forów internetowych oraz grup na Facebooku. Tam możemy spotkać się z opiniami i poleceniami, niemniej zdarza się, że jakaś nieuczciwa konkurencja umieszcza niepochlebne wpisy o innych. Tego typu działania są coraz częstsze niestety.

Jak nie przepłacić? Wybierz firmę budowlaną lub deweloperską

Znane przysłowie mówi, że chytry traci dwa razy. Nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Niektóre niedrogie firmy nie cieszą się zbytnim zaufaniem wśród klientów, gdyż na cięciu kosztów cierpi jakość oferowanych usług. Dlatego trzeba poszukać opinii na temat danego wykonawcy i zapoznać się z jego realizacjami. Pamiętajmy, że sprawdzone firmy budowlane są obecne na rynku przynajmniej kilka lat i aktywnie działają, szczycąc się gronem zadowolonych klientów.

Nikt nie jest w stanie dać 100% pewności, że w momencie, gdy zapłacimy bardzo dużo za usługi budowlane, wszystko będzie wykonane na najwyższym poziomie. Może zdarzyć się, że coś pójdzie nie tak, wtedy nasze straty będą dużo większe niż w przypadku, gdybyśmy zatrudnili mniej znaną, ale solidną i tańszą firmę. To trochę takie budowlane koło fortuny, dlatego po raz kolejny warto podkreślić, że zanim zdecydujemy się zatrudnić kogokolwiek — sprawdzajmy wszystko, co możliwe i jeżeli pojawi się, choć cień wątpliwości — lepiej odpuśćmy i poszukajmy dalej. To musi być pewna, ekonomicznie zadowalająca i poparta konkretnymi umowami decyzja.

 

Nie bez powodu wspominamy tu o umowie zawartej z firmą budowlaną, gdyż ostatnio zdarza się, że niektóre podmioty oferują bardzo atrakcyjne rabaty w zamian za odstąpienie od umowy i rachunków. Omijajcie takie firmy z daleka. W przypadku jakiejś wpadki pozostajecie bez wykonanych prac i najczęściej bez pieniędzy. Gwarancja na wykonaną usługę powinna być jednym z priorytetów.

Czy jeszcze na coś zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlanej?

Tak. Chociażby na zaplecze techniczne danej firmy. Te, które na poważnie i całkowicie legalnie działają na rynku usług budowlanych, zazwyczaj dysponują profesjonalnym sprzętem i narzędziami. Czasy pożyczania wszystkiego — od młotka po betoniarkę odchodzą na szczęście do lamusa.

Budowa własnego domu to wielkie przedsięwzięcie i wyzwanie. Dlatego firma STALOVERS stara się uprościć życie swoim klientom. Wychodzimy naprzeciw waszym oczekiwaniom i staramy się maksymalnie ułatwić cały proces budowlany przy zachowaniu maksimum jakości i terminowości. Jeśli pragniesz skorzystać z naszej oferty, ale chciałbyś dopytać o najdrobniejsze nawet szczegóły, bardzo prosimy o kontakt. Zawsze możemy umówić się na spotkanie i porozmawiać.

Menu