Jak właściciele domów jednorodzinnych powinni o nie dbać?

Niejeden właściciel mieszkania w bloku marzy o własnym domu. Jakże wspaniale — myśli sobie — byłoby mieszkać z dala od hałaśliwych sąsiadów, tłoku w windzie czy brudnych klatek schodowych. Mieć własny ogródek z miejscem na grilla i pięknie wypielęgnowanymi trawnikami. No i nie trzeba płacić tego comiesięcznego, koszmarnego czynszu! Tak. Marzenia rzecz piękna, ale warto czasem zejść z obłoków na ziemię i zobaczyć jak sytuacja przedstawia się w tak zwanym realu.

W momencie, gdy zakończyliśmy budowę własnego domu jednorodzinnego, zamknęliśmy pewien etap. Nazwijmy go etapem inwestycji. Wraz z jego końcem i naszym wprowadzeniem się do wymarzonego lokum rozpoczyna się etap gospodarzenia. Ten etap niesie dla nas niestety nie tylko przyjemności. Obfituje w liczne obowiązki wynikające z prawa budowlanego, gdyż gospodarz domu i posesji musi po prostu o wszystko dbać i nie ma możliwości uniknięcia pewnych określonych obowiązków. Jakich? Ano właśnie…

Do podstawowych obowiązków właściciela domu należą:

  • przeglądy techniczne budynku,
  • utrzymywanie porządku wokół domu,
  • należyte zabezpieczenie dokumentacji budowlanej.

Nie bez powodu przeglądy techniczne wymienione są na pierwszym miejscu. To najważniejsze obowiązki właściciela domu wynikające z artykułu 62 prawa budowlanego, który między innymi nakłada na gospodarza konieczność przeprowadzenia kontroli instalacji gazowej oraz przewodów kominowych, dymowych i wentylacyjnych. Powinno to odbywać się przynajmniej raz w roku, ale dobrą zasadą jest kontrolowanie tych elementów wiosną i jesienią.

Raz na pięć lat właściciel domu jednorodzinnego zobowiązany jest do przeprowadzenia generalnego przeglądu technicznego budynku. W jego trakcie powinien szczególną uwagę zwrócić na następujące elementy:

Ściany i elewacje

Jak cię widzą, tak cię piszą — chciałoby się rzec. Gdy mijamy zaniedbany dom, z brudnymi, pełnymi zacieków elewacjami, to jego właścicielowi wystawiamy w myślach jednoznaczną, negatywną opinię. Oczywiście nikt nie jest w stanie uniknąć zabrudzenia ścian. Warunki atmosferyczne, promieniowanie słoneczne, czy wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie z lubością atakują ściany naszego domu.

Ważne jest, aby o tym wiedzieć i już na etapie budowy zastosować bardzo dobre jakościowo materiały wykończeniowe. Nie zawadzi też użyć sprawdzonych odczynników zabezpieczających elewacje, które nie tylko nie pozwalają wnikać brudowi głębiej, ale przyczyniają się do tego, że łatwiej jest nam czyścić ściany naszego domu. Samo czyszczenie jest łatwe, o ile zabrudzenia nie są kilkuletnie. Powinna wystarczyć myjka wysokociśnieniowa i szczotka. W momencie jednak gdy brud wniknął głęboko, to wykonanie operacji najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach.

Rynny

Nie wiedzieć czemu jest to ulubione miejsce zwiędłych liści, drobnych gałązek czy kamyków, a przy braku odpowiedniego nadzoru — hodowla kępek trawy lub mchu. Jeżeli zależy nam na swobodnym odprowadzaniu deszczówki, nie zapomnijmy o regularnym czyszczeniu rynien. Unikniemy przez to zalewania ścian i podciekania okapów. Nie mówiąc już o niszczeniu samych rynien.

 

Dach

Oczywiście nasz dach pokryty został bardzo starannie a materiał, którego użyliśmy, jest znakomity jakościowo. Czy zwalnia nas to jednak od uważnej obserwacji, czy nie powstaje jakiś przeciek? Wszak nie bylibyśmy zadowoleni, gdyby po solidnych opadach nagle w salonie na suficie pojawiłaby się mokra plama. Dlatego należy z wielką uwagą przyjrzeć się newralgicznym miejscom na naszym dachu, ot choćby okolicom komina. Właściciel domu jednorodzinnego zobowiązany jest również w okresie zimowym do usunięcia śniegu z dachu oraz zbicia ewentualnych sopli i nawisów śnieżnych.

Komin

Najlepiej zapisać sobie w gospodarskim kalendarzu przegląd kominowy tuż przed sezonem grzewczym. Będziecie mieli wówczas pewność, że wasza instalacja kominowa spełnia wszystkie normy i gotowa jest do ciężkiej pracy przez całą zimę. Pamiętać należy, że kontrola komina to obowiązek, o którym musimy pamiętać przynajmniej raz w roku. A jak najlepiej przeprowadzić kontrolę instalacji kominowej? Zapraszając kominiarza i nie zapominając w trakcie jego wizyty trzymać się za guzik, bo szczęścia nigdy dosyć.

Kocioł centralnego ogrzewania

Tu wszystkie żarty się kończą. O ile można zrozumieć kogoś, dla kogo wygląd elewacji z czasem przestaje mieć znaczenie, o tyle wadliwy kocioł CO to ogromne niebezpieczeństwo dla całej rodziny. Tak więc na tym nie można oszczędzać. Regularna konserwacja poza tym, że daje nam poczucie bezpieczeństwa, przyczynia się jeszcze do innych rzeczy — nie mniej korzystnych. Przede wszystkim zmniejszają się wydatki na ogrzewanie. Sprawna i wyregulowana instalacja jest oszczędniejsza. Usuwanie od razu małych usterek pozwala wyeliminować te większe, które zazwyczaj są dużo droższe. No i jesteśmy proekologiczni poprzez mniejszą emisję niekorzystnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Wokół naszego domu nowo zbudowanego domu

Właściciele domów jednorodzinnych często zżymają się na przepisy nakazujące utrzymywanie przez nich posesji w czystości. Niesłusznie. Po pierwsze milej się mieszka, gdy w obejściu panuje porządek. Po drugie, jeżeli poprzez nasze bałaganiarstwo osoby trzecie odniosą jakieś obrażenia, to właśnie my będziemy prawnie za to odpowiadać. Pamiętajmy więc o odśnieżaniu, uprzątaniu błota, koszeniu trawników czy zamiataniu chodników ułożonych wzdłuż posesji.

Papiery są bardzo ważne – co otrzymamy od dewelopera?

Najlepiej mieć założony oddzielny segregator, gdzie będziemy gromadzili wszystką dokumentację naszego domu. Muszą się tam znaleźć:

  • pozwolenie na budowę,
  • protokoły odbiorcze,
  • projekt naszego domu,
  • pozwolenie na użytkowanie,
  • dokumentacja budowy ze zmianami dokonywanymi w jej trakcie,
  • pomiary geodezyjne,
  • protokoły wszystkich przeprowadzonych przeglądów.

Cała dokumentacja musi być zabezpieczona tak długo, jak długo nasz dom będzie w użyciu.

Jak widać z powyższego mieszkanie w domach jednorodzinnych to nie tylko przyjemność, ale również sporo obowiązków. Jednak jeżeli sami nie zadbamy o nienaganny wygląd naszego domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców, to kto to zrobi?