Firma deweloperska a firma budowlana — poznaj różnice w funkcjonowani

W Polsce ciągle mamy deficyt mieszkań, a wiele osób nie posiada jeszcze swojego lokum. Powodem tego są ciągle wysokie koszty zakupu, niemożność otrzymania kredytu, albo trudna sytuacja zawodowa. Dlatego wiele osób mieszka w lokalach wynajmowanych, komunalnych, pracowniczych — ewentualnie korzysta z uprzejmości rodziny, która godzi się, aby „na jakiś czas” córka wraz z mężem i dziećmi mogła u nich zamieszkać. Tym większe więc wyzwania stoją przed firmami deweloperskimi i budowlanymi, które swoje usługi muszą ciągle uatrakcyjniać i dopasowywać do oczekiwań rynku.

Choć branża, w jakiej działają firmy deweloperskie i budowlane jest ta sama, to jednak są znaczące różnice pomiędzy tymi podmiotami. Warto je znać, gdyż bardzo często klienci używają tych nazw wymiennie, co nie jest prawidłowe i może prowadzić do niepotrzebnych niedopowiedzeń i kłopotów.

Kim jest deweloper?

To przedsiębiorca, który inwestuje w budowę domów lub mieszkań, obiektów handlowych, przemysłowych oraz biurowych z zamiarem ich późniejszego sprzedania lub wynajmowania. Kiedyś, na początku przemian politycznych w naszym kraju, wielu ludzi partycypowało w budowie nowych mieszkań przez dewelopera, wpłacając mu — zazwyczaj pożyczone na ten cel — pieniądze. Było to bardzo ryzykowne i niebezpieczne, gdyż zdarzało się niestety, że wiele osób się na tym sparzyło, tracąc pieniądze i nie otrzymując obiecanego lokum. Najczęściej był to efekt bankructwa firmy deweloperskiej.

Dlatego dziś tego typu praktyk już się raczej nie obserwuje. Ludzie stali się ostrożniejsi, a deweloperzy, wiedząc o tym, sami pokrywają koszty budowy całego przedsięwzięcia, licząc na zysk dopiero po jego sprzedaży. Fakt — deweloper ryzykuje, ale tak jest zazwyczaj w każdym biznesie. W tym przypadku są to jednak ogromne kwoty, stąd duże ryzyko. Z drugiej strony działalność deweloperska jest niezwykle dochodowa. Tu znajduje zastosowanie reguła mówiąca, że tam, gdzie jest duże ryzyko inwestycji, o ile uda się ją doprowadzić do szczęśliwego końca, można liczyć na naprawdę potężne zyski.

Jakie działania dewelopera są niezbędne?

Aby inwestycja deweloperska przyniosła określone profity, musi być spełnionych kilka podstawowych i wiele drugorzędnych warunków. Do tych najważniejszych należą:

  • odpowiednia i najlepiej jak najbardziej atrakcyjna lokalizacja pod przyszłą inwestycję,
  • zlecenie wykonania projektu przedsięwzięcia i pełna nad nim kontrola,
  • nadzór nad całą budową,
  • rozliczanie i kontrola wszystkich podwykonawców,
  • pełna księgowość prowadzonego przedsięwzięcia,
  • kontakt z klientami,
  • dbanie o terminy określone w umowach,
  • w przypadku oddawania mieszkań „pod klucz” dbanie o wszelkie detale związane z aranżacją pomieszczeń i ich wyposażeniem,
  • sprzedaż lub wynajem gotowych lokali,

Klient jest gwarancją zysku

Poważni gracze na rynku deweloperskim — chcąc pozostać na szczycie — muszą cały czas zabiegać o klientów. Jednym ze sposobów na to, aby swoimi lokalami zainteresować nabywców, jest atrakcyjna lokalizacja. Niestety — najczęściej atrakcyjne lokalizacje są już zagospodarowane lub mają bardzo duże ograniczenia budowlane, co skutecznie może zniechęcić do inwestycji. Dlatego wielu deweloperów, aby uzyskać zatwierdzenie projektu przez urbanistę, zobowiązuje się do rewitalizacji przyległych terenów. Najczęściej wiąże się to ze zbudowaniem infrastruktury drogowej lub zagospodarowaniem terenów zielonych, takich jak parki czy skwery albo budową placów zabaw dla dzieci.

 

Recepta na sukces

Jeżeli postaramy się przeanalizować wszelkie „za i przeciw” biznesu deweloperskiego, to uda nam się wyszczególnić 5 żelaznych reguł, które powinny wielomilionową inwestycję zamienić w pokaźny zysk. Należą do nich:

  • atrakcyjna lokalizacja,
  • przystępna cena,
  • szacunek i uczciwe podejście do klienta,
  • nowoczesna architektura gotowego przedsięwzięcia,
  • wysoka jakość użytych do budowy materiałów.

Gdzie tu jest miejsce dla firmy budowlanej?

I tu dochodzimy do różnic pomiędzy firmą deweloperską i budowlaną. Otóż ta druga pełni najczęściej rolę podwykonawcy u dewelopera. Na przykład inwestor zatrudnia przy swoim projekcie trzy firmy budowlane, gdzie jedna doprowadza budynek do stanu surowego, druga realizuje wszystkie prace wykończeniowe, a trzecia odpowiada za ciągi komunikacyjne. Z każdą deweloper się rozlicza, zapisując oczywiście ich prace po stronie kosztów inwestycji.

Reasumując: firma budowlana zatrudnia ludzi (pracowników) trudniących się budowaniem domów i innych obiektów, jak również remontami i wykończeniem wnętrz. Developer takie rzeczy zleca i mówiąc kolokwialnie: „pilnuje papierów”.

Może zdarzyć się jednak, że firma budowlana jest jednocześnie deweloperem, ale dotyczy to zazwyczaj mniejszych i mniej kosztownych realizacji, najczęściej o charakterze lokalnym. Tego typu działania służą obniżeniu kosztów, a przez to zmaksymalizowaniu zysków.