Usługi budowlane – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę

Planujący budowę domu jednorodzinnego oraz inwestor pragnący postawić jakikolwiek budynek – stają przed wspólnym problemem: jak wybrać idealnego wykonawcę zapewniającego usługi budowlane?

Nie jest to zadanie proste, jednak kierując się kilkoma wskazówkami, możemy dokonać stosunkowo łatwego i bezpiecznego wyboru. Oto kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę.

Doświadczenie ważniejsze niż cena, czyli usługi budowlane

Wiele osób, które stają przed wyborem dostawcy usług budowlanych, kieruje się ceną. Niestety jest to błąd. Jeżeli wykonawca oferuje atrakcyjne stawki, to bardzo dobrze, jednak należy najpierw sprawdzić, czy kiedykolwiek przedtem trzymał w ręku łopatę.

Im wykonawca posiada bogatszą i dłuższą historię zrealizowanych projektów, tym większa szansa, że to fachowiec, który profesjonalnie podchodzi do powierzonych mu zadań. Świadczy też to o tym, iż poradzi sobie z nieplanowanymi sytuacjami, jakie często pojawiają się na budowie. Niektóre firmy mogą specjalizować się tylko w niektórych usługach i budowa domu z wykończeniem może być dla nich wyzwaniem, natomiast inne takie kompleksowe zadania realizują regularnie.

Warto także zainteresować się poprzednimi realizacjami, skontaktować się z wcześniejszymi klientami i zapytać ich, czy usługi budowlane danego wykonawcy były zadowalające. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek oraz współpracy z nierzetelnymi lub nieuczciwymi wykonawcami.

Jeżeli stawiamy dom, np. przy użyciu stalowych szkieletów, warto zatrudnić wykonawcę, który miał już do czynienia z tą techniką, i posiada akredytacje producenta, np. firma Stalovers z Białegostoku. Zapewni to nam przebieg budowy zgodny z zaleceniami producenta materiałów budowlanych i zaoszczędzi sporo nerwów i pieniędzy.

Zaplecze techniczne wykonawcy

Wydaje się to nie do pomyślenia, ale wielu zwłaszcza mniejszych wykonawców oferujących swoje usługi budowlane, ma poważne braki w wyposażeniu lub korzysta ze strych i zużytych narzędzi.

Zanim zatrudnimy wykonawcę, który ma pracować na naszej budowie, sprawdźmy:

  • stan narzędzi – choćby pobieżnie,
  • posiadane uprawnienia oraz zezwolenia,
  • stan techniczny większych maszyn lub auta wykonawcy.

Nie ufajmy raczej wykonawcom, którzy pracują na starych narzędziach, a na budowę przyjeżdżają rozpadającym się autem dostawczym. Żadna praca wykonana takim sprzętem nie będzie dokładna, solidna i poprawna. Może ona tylko powodować przerwy, dodatkowe koszty i stres dla inwestora. Usługi budowlane powierzajmy profesjonalistom i cenionym fachowcom.

Opinia o firmie wśród klientów

Najlepszym źródłem informacji o tym, który wykonawca dostarcza najlepsze usługi budowlane, są klienci. Popytajmy znajomych, członków rodziny, poczytajmy opinie w Internecie. Wiele wykonawców na swojej witrynie umieszcza posiadane referencje, chwali się nagrodami. To zawsze dobry znak, że firma poradzi sobie z każdym zadaniem, nawet budową domu z wykończeniem.
Wykonawcy, którym zależy na dobrej opinii, starają się prezentować w jak najlepszy sposób. Mają ciekawe witryny, chętnie dzielą się referencjami oraz prezentują swoje dotychczasowe realizacje.

Decydując się na dostawcę usług budowlanych – kierujmy się rozsądkiem. Postawmy na doświadczonego, profesjonalnego i cieszącego się dobrą opinią wykonawcę, w ten sposób budowa przebiegnie sprawnie, a my unikniemy kłopotów i straty pieniędzy.