Dom przyjazny dla środowiska, mieszkańców i kieszeni – czy taki istnieje?

Planując budowę lub zakup domu, często analizujemy nie tylko cenę takiej nieruchomości, ale także koszty związane z jej utrzymaniem. Zastanawiamy się jaki rodzaj domu wybrać, czy ma to być dom z cegły, bali czy może szkieletowy, np. dom stalowy. Jednym z wiodących producentów domów ze stali jest białostocka firma Stalovers.

Dużo też mówi się na temat tak zwanych eko-domów. Są to budynki stawiane według technologii budowlanych, które mają nam zapewnić nie tylko ekologiczny charakter domu, ale i pozwolić na znaczące oszczędności w kosztach jego utrzymania.

Ekologia w praktyce – nowoczesne techniki i wygoda

Domy ekologiczne posiadają nowoczesne instalacje, często same produkują energię elektryczną przy użyciu paneli słonecznych oraz odzyskują energię poprzez instalację aparatów do rekuperacji. Domy stalowe pozwalają na przykład na bardzo duże oszczędności już podczas trwania budowy, jak i po jej zakończeniu. Charakteryzują się one bardzo małym zapotrzebowaniem na energię. Są ciekawym rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność. Eko-domy dzięki stosowaniu innowacyjnych proekologicznych pomysłów, mogą zapewnić o wiele niższe koszty utrzymania w porównaniu z tradycyjnymi domami.

Domy stalowe, korzystające ze wspomnianych innowacji, pozwalają na wygodne odzyskiwanie części zużytej energii elektrycznej oraz minimalizują straty ciepła. Ekologia pomaga w uzyskaniu znacznych oszczędności, warto więc pomyśleć o zainstalowaniu w swoim domu tych rozwiązań – to korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla stanu naszego portfela.

Wybieramy szkielet – domy ze stali lub z drewna

Najbardziej ekonomiczną metodą stawiania domu wydaje się metoda szkieletowa. Budowa taka trwa krócej niż w przypadku tradycyjnego budynku, elementy szkieletowe trafiają na plac budowy, gdzie są w szybki i łatwy sposób są montowane. Domy stalowe mają ogromną zaletę – ich szkielet jest znacznie lżejszy i bardziej wytrzymały od drewnianego, co oznacza, że są to nie tylko domy ekologiczne, ale i ekonomiczne.

Jeżeli natomiast ktoś pragnie mieć dom w całości wykonany z naturalnych elementów, wtedy należy wybrać szkielet drewniany. Wybór tak naprawdę zależy od naszych preferencji, obie metody są podobne. Firma Stalovers oferuje szeroką gamę projektów oraz pomoc podczas każdego etapu budowy.

Zaletą obu metod jest bez wątpienia krótki okres trwania prac budowlanych, co oczywiście ma wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na koszty związane z obsługą budowy. Więcej o zaletach domów stalowych piszemy w artykule pt. Dlaczego coraz częściej wybieramy domy stalowe?

Dom, który oszczędza

Nasz wymarzony dom powinien spełniać kilka warunków, by jego użytkowanie nie wiązało się z ciągłą obawą o wysokość rachunków i innych kosztów utrzymania. Możemy to osiągnąć przez właściwe użytkowanie budynku, a także stosując nowoczesne instalacje, odpowiednie materiały izolacyjne oraz mądrze użytkować budynek.

Istotne jest przede wszystkim wyposażenie np. domu stalowego w sprzęt elektroniczny o wysokim poziomie energooszczędności. Zwłaszcza sprzęty kuchenne, takie jak lodówka mogą pobierać bardzo dużo prądu.

Znaczne oszczędności możemy uzyskać także dzięki każdorazowemu wyłączaniu odbiorników elektronicznych z sieci. Ciekawym rozwiązaniem jest również zainstalowanie dodatkowej instalacji wodnej, gdzie gromadzona jest woda deszczowa, która może być wykorzystana podczas prac gospodarczych, takich jak:

  • pranie – woda deszczowa znakomicie się nadaje to tego zdania,
  • nawadnianie roślin i trawnika,
  • pojenie zwierząt domowych lub hodowlanych,
  • mycie posesji oraz aut.

Kolejnym systemem, w jaki możemy wyposażyć dom stalowy, który w swoim założeniu ma być ekologiczny i ekonomiczny, jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Mamy tutaj dwa rodzaje do wyboru:

  • odwodniająca – gdzie ścieki służą do celów gospodarczych, np., podlewanie ogródka,
  • biologiczna – kultury bakterii oczyszczają ścieki do dalszego użytku.

Dopełnieniem wspomnianego wyposażenia są panele słoneczne, pozwalajcie na magazynowanie energii słonecznej i zamianę jaj na elektryczną. W ten sposób nasz dom będzie jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, jak i dla domowego budżetu.

Domy stalowe czy tradycyjne – każdy rodzaj możemy przekształcić w bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Wystarczy odrobina wysiłku oraz zaangażowania. Warto także pamiętać o istnieniu dotacji dla osób decydujących się na inwestycje tego typu.