Gotowe domy na sprzedaż — nowe czy używane? – część pierwsza

Kiedyś może przyjść moment, gdy powiemy sobie: „Dość! Nie chcemy dłużej mieszkać w blokowisku! Od dawna marzy nam się domek z ogródkiem i jest to najwyższy czas, aby spełnić te pragnienia!”. Powiedzieć łatwo, ale już chwilę po tym zaczynamy zastanawiać się nad kolejną decyzją: dom ma być nowy, czy może kupiony na rynku wtórnym nieruchomości? Używane domy można trafić w bardzo atrakcyjnych cenach i jest to fakt nie do przecenienia. Z drugiej strony, solidnie zbudowany nowy dom to poczucie gwarancji i bezpieczeństwa na długie lata. Co zrobić, aby marzenia o własnym domku z ogródkiem nie przerodziły się w życiowy koszmar?

Gdy kupujemy dom używany

Znalezienie odpowiedniego domu może być długą i trudną drogą, szczególnie jeśli nie znamy dobrze zasad rządzących rynkiem nieruchomości. Kiedy myślimy o gotowym domu na sprzedaż, musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, a nie zawsze można wszystko dostrzec po pierwszym obejrzeniu.

Na szczęście istnieją pewne znaki, które mogą pomóc nam zadecydować, czy zechcemy przyjrzeć się wnikliwiej oferowanej do sprzedaży nieruchomości, czy też od razu skreślimy ją z naszej listy. Jest pięć podstawowych punktów, na które według rad deweloperów i agentów nieruchomości należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu domu na rynku wtórnym. Są to:

  • lokalizacja przyszłego domu,
  • najbliższe sąsiedztwo,
  • bezpieczeństwo rozumiane zarówno jako okolica, jak i sposób zabezpieczenia posiadłości,
  • dostępność oferty fotograficznej i/lub filmowej przed obejrzeniem domu „na żywo”,
  • realny stan techniczny nieruchomości.

Lokalizacja

Agenci nieruchomości jak mantrę powtarzają słowo „lokalizacja”. W trakcie rozmowy da się zauważyć, że to słowo z lubością odmieniają w każdym możliwym przypadku, gdyż zdają sobie sprawę, że lokalizacja ma dla klienta priorytetowe znaczenie.

Agent stara się sprostać oczekiwaniom klientów, które potrafią być diametralnie różne. Jedni będą wymagali, aby ich dom stał blisko głównych ulic i centrów handlowych, drudzy — odwrotnie – będą poszukiwali ciszy i odosobnienia. Dla rodzin z dziećmi istotne są znajdujące się w pobliżu przedszkola i szkoły, dla samotników, piękne tereny, gdzie można udać się na romantyczny spacer i uwolnić się od wielkomiejskiego zgiełku.

Lokalizacja jest ściśle powiązana z ceną nieruchomości. Im miejsce jest bardziej atrakcyjne, tym więcej musimy zapłacić za dom. Trzeba więc — mając ograniczone środki — umieć znaleźć kompromis pomiędzy naszymi marzeniami a realnymi możliwościami finansowymi.

Sąsiedztwo

Ludzie mieszkający w sąsiedztwie mogą poważnie wpłynąć na naszą przyjemność z posiadania nieruchomości, więc nie omieszkajmy zapytać agenta nieruchomości, czy ktoś kiedykolwiek złożył skargę na policję lub straż miejską na zachowanie przyszłych sąsiadów. Przyjrzeć się również należy wszystkim lokalom użyteczności publicznej oraz sklepom w najbliższej okolicy.

Postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie będzie nam przeszkadzało, gdyby nagle znajdująca się w pobliżu pasmanteria postanowiła się przebranżowić i zacząć sprzedawać alkohol — również całodobowo. Czy to nie wpłynęłoby na zaburzenie naszego spokoju i nie pozostało bez wpływu na bezpieczeństwo dzieci?

Mój dom — moja twierdza

Należy zastanowić się, czy będziemy czuć się bezpiecznie w nowym domu? Czy nie przeszkadza nam parterowa zabudowa, do której znacznie łatwiej się włamać niż do solidnej — piętrowej?
Polisa ubezpieczeniowa pokryje ewentualne szkody pod warunkiem, że zamki i okna spełniają określone poziomy bezpieczeństwa, należy więc zwrócić na to baczną uwagę przy zakupie. Obecnie w większości domów standardem jest alarm. Warto, aby był nim również w naszym.

Zdjęcia nieruchomości

Patrząc na zdjęcia lub filmy dostarczone przez agenta nieruchomości przed pierwszym obejrzeniem nieruchomości, należy zachować ostrożność w przypadku braku zdjęć wnętrza domu. Może to oznaczać, że zdjęcia albo są słabej jakości, gdyż wykonane zostały przez amatora, lub poprzez brak dokumentacji fotograficznej (filmowej) sprzedający stara się ukryć jakieś felery. Ktoś, kto sprzedaje dom pozbawiony wad, raczej będzie prezentował dużo różnych fotografii, aby nas dodatkowo zmotywować. Przy oglądaniu zdjęć bryły domu, uważać trzeba na kolejną sztuczkę. Bardzo często takie zdjęcia są ciasno skadrowane w celu ukrycia jakiegoś niewygodnego sąsiedztwa nieruchomości.

 

Drobne usterki czy poważne wady?

To kolejny punkt, który decyduje w znacznej mierze o cenie domu. Wiadomo — drobne usterki mogą się zdarzyć, wszak nie nabywamy nowego domu. Coś, co jest użytkowane latami, z czasem wymaga poprawek, a nawet remontu. O ile są to rzeczy drobne, dające się załatwić niewielkim kosztem, to nie ma sprawy. Prosimy o zejście z ceny, aby móc to w przyszłości naprawić. Zazwyczaj w tej kwestii daje się osiągnąć porozumienie. Gorzej, gdy trafimy na nieuczciwego sprzedawcę lub agenta.

Wówczas może się okazać, że nabyliśmy dom z jakąś poważną ukrytą wadą. Może to być groźne pęknięcie w ścianie, nieszczelny dach czy wadliwa i niebezpieczna dla zdrowia i życia instalacja elektryczna. Warto przed zakupem wynająć specjalistę, aby bardzo dokładnie sprawdził stan techniczny nieruchomości. Dobrze by było, aby badanie objęło również ocenę ryzyka zagrożenia powodziowego, sprawdzono drenaż posiadłości, bezpieczeństwo związane z ukształtowaniem i rodzajem terenu oraz ilością i jakością występujących na danym terenie drzew, szczególnie tych w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić za taki fachowy audyt, zamiast później zmagać się z poważnym problemem.

Gdy kupujemy dom nowy

W tym przypadku niestety również pojawiają się problemy, ale są one innego rodzaju. Zazwyczaj dotyczą spraw finansowych, czyli wielkości inwestycji, oraz wiarygodności firmy, która taki nowy dom sprzedaje. Gdy ktoś oferuje gotowe domy na sprzedaż, ideałem byłoby, aby był jednocześnie i sprzedawcą, i wykonawcą. Wówczas możemy praktycznie od początku uczestniczyć w budowie naszego nowego domu.

Tak jest w przypadku firmy STALOVERS, która zajmuje się w Białymstoku (ale nie tylko!) budową domów na sprzedaż. Firma jest przyjazna klientowi. Działa transparentnie i wiarygodnie. Od lat realizuje różne projekty, w tym te, oparte o konstrukcje stalowe. Oferuje również domy gotowe do zamieszkania pod tak zwany klucz. W drugiej części tego artykułu postaramy się zachęcić was do zainwestowania jednak w dom nowy, zbudowany od podstaw i objęty gwarancją.

Menu